Sports

  

Sports:  Sir John Tarbat Junior Championship 2017

Sir John Tarbat Junior Championship 2017
We are glad to announce that L.M.Shihara Sandamini and Harini Adithya Fernando won the gold and the bronze medals respectively, in the event of under 12,Long jump at Sir John Tarbat Junior Championship 2017.
We are glad to announce that L.M.Shihara Sandamini and Harini Adithya Fernando won the gold and the bronze medals respectively, in the event of under 12,Long jump at Sir John Tarbat Junior Championship 2017.
  
Sports:  All Island Inter-School Athletic meet 2017

Shihara
We are glad to announce that L.M.Shihara Sandamini of grade 5 won the gold medal in the event of under 12,Long jump at the All Island Inter-School Athletic meet 2017, and we are also delighted to announce that she also holds a record of 4.55m in this event.
We are glad to announce that L.M.Shihara Sandamini of grade 5 won the gold medal in the event of under 12,Long jump at the All Island Inter-School Athletic meet 2017, and we are also delighted to announce that she also holds a record of 4.55m in this event.
 
Divisional Games – 2016:

Under 11
P.Lehansa Paranamanage : 100m - 1st place
75m - 1st place
L.M.Shihara Sandamini Silva: 100m - 2nd place
Under 15
S.Dewmini Wijesinghe: Long Jump - 2nd place
100m - 2nd place

 

 

 

 

Under 17
Jayani Geraldine: 100m - 1st place
200m - 1st place
Long Jump - 1st place
P.D.Iresha Bernadette: 400m - 1st place
800m - 1st place
1500m - 1st place
Under 19
Iresha Sandarenu: 800m - 1st place
1500 - 1st place
5000m - 1st place
A.D.Loshani Nimarsha: 800m - 2nd place
1500m - 2nd place
G.Shalika Pokurumali Fernando: Triple Jump - 3rd place
400 x 4 Relay: - 3rd place

 

 

Relays

Under 13 Relay Team - 100 x 4 - 1st Place
Sakuni Ashiska Mendis
P.D.Dilki Shehani Almeda
M.N.Nidushi Mendis
H.D.D.Kavindi Kaushal
Under 19 - 400 x 4 Relay - 3rd Place
B.Sudarshika Mendis
G.Shalika Pokurumali
Iresha Sandarenu
A.D.Loshani Nimarshao

 

 

 

Inter School Divisional Meet – 2015:

Under 11
Hansika Kavindi: High Jump - 2nd place
Under 15
Jayani Jeraldin: 100m - 1st place
200m - 1st place
Long Jump - 3rd place
Iresha Bernadeth: 400m - 1st place
Dewindi Gunathilaka: Javelin Throw - 2nd place
Put shot - 2nd place

 

Under 17
Shalanika Kavishadi: High Jump - 1st place
Long Jump - 1st place
Sanduni Koshila: 200m - 3rd place
400m - 2nd place
Iresha Sandarenu: 1500m - 1st place
800m - 1st place
Yomeshi Perera: Triple Jump - 2nd place
Under 21
Sayona Gunarathna: Javelin Throw - 1st place
Discus Throw - 1st place
Put Shot - 1st place
Ayesha Fernando: High Jump - 2nd place
200m - 2nd place
Nimshi Madushani: 100m - 2nd place
100m Hurdles - 1st place
400m Hurdles - 1st place
Vishmila Chamini: 800m - 2nd place
Triple Jump - 2nd place
Pramesha Fernando: 800m - 3rd place
1500m - 3rd place
Ashini Wathsala: 200m - 3rd place
Nishadi Kaushalya: High Jump - 3rd place
 
 
 

100m Relays

Under 13 – 2nd place
Dewmini Wijesinghe
Dilki Almedha
Sakuni Ashnika
Vihangi Vidupraba
Under 17 – 3rd place
G.H.Shalanika Kavishadi
B.Sanduni Koshila
Yomeshi Perera
Achinthya Fernando

 

 

400m Relays

Under 15 – 3rd place
Jayani Jeraldin
Iresha Bernadeth
Nisansala Sewwandi
Alani Cooray
Under 21 – 1st place
A.P.Sayona Gunarathna
Pramesha Fernando
Nimshi Rodrigo
Nishadi Kaushalya

 

 

 

CHAMPIONSHIPS 
 Under 13 girls Champion            Dewmini Wijesinghe
 Under 21 girls champion            A.P.Sayona Gunarathna

  

Sports:

sayona
Sayona Chamika Gunarathne won the 1st place in Javelin throw in the All Island School games 2012.
 
Sayona Chamika Gunarathne won the 1st place in Javelin throw (Under 18) in the Sir. John Tarbet senior championship 2012 held by the Sri Lanka Schools Athletics Association.
 
Sayona Chamika Gunarathna won the Silver medal in Javelin Throw at the south Asian Juniour Athletic Meet 2013 held in Sanchi –India
Sayona Chamika Gunarathne won the 1st place in Javelin throw in the All Island School games 2012.
 
Sayona Chamika Gunarathne won the 1st place in Javelin throw (Under 18) in the Sir. John Tarbet senior championship 2012 held by the Sri Lanka Schools Athletics Association.
 
Sayona Chamika Gunarathna won the Silver medal in Javelin Throw at the south Asian Juniour Athletic Meet 2013 held in Sanchi –India
 
Gymnastic
P.D Iresha Bernadeth and Dilki Shehani Almedha became the champions at the All Island Arobic Gymnastic meet 2013 under the age group :under 13 and under 9 respectively.
P.D Iresha Bernadeth and Dilki Shehani Almedha became the champions at the All Island Arobic Gymnastic meet 2013 under the age group :under 13 and under 9 respectively.
 
 
 
Panadura Divisional Meet:

Mihiri Madushani Fernando (Under 19)
100m Hurdles - 1st place
400m Hurdles - 1st place
200m - 2nd place
100 x 4 - 3rd place
 
 
 
 
 
Shalanika Kavishadi (Under 15)
100m Hurdles - 1st place
High Jump - 3rd place
100x4 - 3rd place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Good Shepherd Convent Panadura won 3rd place in Panadura Inter School Divisional Athletic meet.

 

Kaluthara Zonal Athletic Meet:

Mihiri Madushani Fernando (Under 19)
100m hurdles - 1st place
 
Shalanika Kavishadi (Under 13)
High Jump - 2nd place

 

 

 

 

38th National Athletic meet:

Sayona Chamika Gunarathne (under 17)
Javelin - 1st place
Discus - 1st place
Putt Shot - 1st place
Mihiri Madushani Fernando (Under 19)
100 x 4 - 1st place
400 x 4 - 1st place

 

 

 

 Participated  in the qualifying competitions held at the 15th Asian Junior Athletics Tournaments and won 4th place in Javelin throw.

 

Lanka Lions Meet :

Shalanika Kavishadi (Under 13)
Long Jump - 2nd place
High Jump - 2nd place